czwartek, 27 sierpnia 2015

Amiens: Żelazna wstążka

"Car Tu es, Seigneur, la commune mesure de l'un et de l'autre. Tu es le nœud essentiel d'actes divers." 
Antoine de Saint-Exupéry, Citadelle 


Sam, zawsze sam, z tym kamiennym ciężarem na barkach, jak gdyby to tylko na mnie spoczywał trud utrzymania całego nieba w równowadze. Misja to zbyt wielka, nie jestem z granitu, już czuję, jak rośnie we mnie bunt każdego najmniejszego ziarenka piasku. Wiem, że innych doświadczasz podobnie, widzę ich zmęczenie pisane pęknięciami zmarszczek, lecz przecież nie mogę im pomóc. Odpowiedzialność i obowiązek mocno wbijają w ziemię każdego z nas i nidy nie będzie nam dane zbliżyć się do siebie choćby o centymetr. Nawet gdybym tęsknił całym sercem, odległość między nami pozostanie bezlitośnie niezmienna. Tak więc trwam w samotności, na zawsze sam. 

Skarżysz się, użalasz nad sobą, błagasz Architekta o jakąś inną rolę, bo z tego miejsca, w którym stoisz nie możesz zobaczyć, że wiąże cię z innymi kolumnami ukryta w triforium żelazna wstążka. A przecież wieokrotnie przeczuwałeś jej obecność, gdy już wydawało ci się, że ciężar, który przyszło ci nieść zaraz cię złamie, że rozpadną się w proch z trudem ciosane kapitele... jednak jakaś tajemincza siła nie pozwalała ci upaść i miałeś wrażenie, że podtrzymywały cię czyjeś życzliwe ramiona. Uniknąłeś katastrofy dzięki mocy żelaznej wstążki, która splata wszystkie samotne kolumny w kamienny bukiet i sprawia, że choć wcale o tym nie wiedzą, wspierają się wzajemnie. Jak w tej dziecięcej zabawie, gdy stojąc w kole i mocno trzymając się za ręce możemy śmiało odchylić się do tyłu wiedząc, że silna więź zaciśniętych dłoni nie pozwoli nam się przewrócić. Musisz tylko ośmielić się zaufać, że nigdy nie jesteś sam.  

Wszystkie kolumny nawy głównej, transeptu i prezbiterium Notre Dame z Amiens są połączone ze sobą żelazną obręczą, która jest wbudowana w posadzkę galerii triforium. Ma ona 95 mm szerokości i 54 mm wysokości. (Maurice Rivoire, Déscription de l'Eglise Cathédrale d'Amiens, Maisnel; Amiens, 1806, s.19) Zainstalowano ją w 1498 r. by uchronić Notre Dame z Amiens przed losem siostry z Beauvais, której sklepienie co prawda wznosi się aż na 48 m, lecz która posiada jedynie transept i prezbiterium, gdyż projekt okazał się zbyt śmiały, by sprostać grawitacji. To właśnie dzięki sprytnej architektonicznej sztuczce ukrytej wstęgi z hiszpańskiego żelaza katedra w Amiens jest rekordzistką pod wzgledem wysokości gotyckiego sklepienia (42 m 88 cm)... które do dziś bez najmniejszej skargi godnie dźwiga kamienny ciężar.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz